Merino - pohlazení a luxus v designovém balení

Publikoval Jaroslav Weis dne

Pletení, to nejsou jen bavlněné šňůry. Celá řada přírodních materiálů umožňuje našim pletařkám doslova vyřádit se. A jelikož chceme, aby nás práce bavila, protože jinak nemůžeme vyrábět vaše oblíbené Baajo kousky s náležitou péčí, tak se všemožným experimentům a testování meze nekladou. Aktuálním hitem v naší dílně je merino. Přesněji řečeno čistě přírodní česanec ze 100% merino vlny. Dají se z něho vykouzlit neskutečné věci. A ten výsledek! Kdo merino zná, ví, že nepřeháním, když o této vlně napíšu, že je to doslova dotek měkkosti a pohlazení v luxusním balení. A protože nás tento materiál velmi zaujal a práce s ním nás neskutečně baví, zvažujeme, že bychom z něj pár Baajo přehozů vytvořili. Ale než se do toho pustíme, pojďme si k merino vlně něco říci.
Vlna pochází ze speciálně vyšlechtěných ovcí plemene Merino, žijících zejména v chladnějších a vlhčích oblastech (80 % světové produkce dnes pochází z Austrálie). Ovce chrání v chladném a drsném prostředí australských hor. Ale i přesto jsou vlákna jemnější než vlákna tradiční vlny. Má také vyšší schopnost tepelné izolace a prodyšnosti. Aktivní vlákno Merino patří k nejdokonalejším vláknům na světě.
Jaké jsou jeho přednosti? Na pokožce neškrábe a “nekouše”. Vlna Merino je jednou z nejjemnějších a nejměkčích druhů vlny. A to díky tomu, že je vlákno mnohem tenčí než jiné typy vlny. S průměrnou tloušťkou 16-30 mikrometrů je dokonce několikrát tenčí než lidský vlas, který má obvykle silný 42-95 mikrometrů. Je prodyšné.
Vlákno Merino pojme vlhkost o hmotnosti 30 % svého suchého stavu. Umělá vlákna za stejných podmínek absorbují vlhkost jen zhruba 5 %. Reguluje tělesnou teplotu. Vlákno je přirozeně kadeřavé a proto má výborné izolační vlastnosti. V zimě vás zahřeje a v létě naopak ochladí. Neabsorbuje pachy. Vlákna mají ochranou vrstvu mikromazu (lanolin), kterou neodstraníte ani praním nebo chemickým čištěním. Tato vrstva zabraňuje vstřebávání nečistot a pachů do vlákna. Je tvarově stálé a nemačkavé. Vlákno merino je přirozeně elastické a nemačkavé. Je biologicky rozložitelné a obnovitelné. Čistě přírodní merino se na rozdíl od umělých vláken při likvidaci plně rozloží přirozenou cestou během několika let.
Jak se merino zpracovává? Ostříhané surové rouno je potřeba zbavit nečistot a vyprat. Pro následné předení nebo další zpracování je pak nejlépe vlnu načesat, buď pomocí ručních kartáčů nebo strojově. Česáním z rouna vyrobíte krásný, nadýchaný, vatě podobný materiál, ze kterého je radost příst. My z něj ovšem nepředeme, ale technikou "giant knitting", tedy pletením na obřích jehlicích nebo přímo na rukou, z něj vyrábíme nádherné dekorativní přehozy.
Jak se pozná jemná vlna? Jemnost vláken se udává jako průměr vlákna v mikrometrech a vlnu podle toho můžeme třídit do několika skupin:
Superjemné – méně než 18 mikrometrů
Jemné: 18 - 22 mikrometrů
Střední: 22 - 30 mikrometrů
Hrubé: 30 - 36 mikrometrů
Velmi hrubé: 36 a více mikrometrů
My experimentujeme a testujeme merino 19 mikrometrů. Takže vaše Baajo kousky budou skutečně jemné. 
Jak vypadá barevnost? Množství barev a odstínů je skutečně široké. Vybere si skutečně každý. K dispozici jsou barvy přírodních i pastelových odstínů a to jak tlumené tak výrazné. 
Jak se merino přehozy čistí? Jedná se o skutečně jemný materiál, který vyžaduje odpovídající péči. Na běžné čištění nebo dokonce praní rovnou zapomeňte. Drobné mechanické nečistoty a případný prach vyřešíme občasným jemným protřepáním. Stejně jako vy i merino se občas potřebuje "nadechnout" čerstvého vzduchu. Minimalizujte riziko vzniku skvrn (od čehokoliv). Pokud se to přeci jen nepodaří, skvrnu co nejrychleji jemně osušte a zašpiněné místo vložte pod jemný proud studené vody. Následně jemným tlakem z obou stran vysušte. Rozložený přehoz pak nechte přirozeně vyschnout ve vodorovné poloze. Možné je i chemické čištění.
Ale každý, kdo vlnu zná tak ví, že příliš časté čištění vlně neprospívá. Proto doporučujeme to s frekvencí čištění skutečně nepřehánět a před případným chemickým čištěním se v čistírně poradit a zvolit vhodný a co nejšetrnější způsob. Vlna je 100% přírodním materiálem a její charakter časem přináší i možnost plstnatění. To znamená tvorbu žmolků. Toto skutečně patří k charakteru vlny, proto se z ní také vyrábí plsť. Aby k tvorbě žmolků docházelo co nejméně, je třeba omezit kontakt s drsnými či mokrými materiály. Vzniklé žmolky se dají ale jednoduše mechanicky odstranit a přehozu tak vrátit původní vzhled.

Přehoz ze 100% přírodní merino vlny je Baajo kouskem pro skutečné labužníky. Jedná se bezesporu o dotek současného pleteného designu v luxusním provedení. Ale merino je merino a srovnatelný pocit hebkosti, jemnosti a hřejivosti, zformovaného do stylového designu v luxusním provedení, jiný materiál jednoduše nabídnout neumí.
Tak co tomu říkáte? Líbí se vám? Máme do toho jít? 
baajo design domov materiál merino přehoz přírodní útulnost vlákno zábava

← Starší příspěvky